Përshëndetje miq.


COVID-19, ai kafshë shtëpiake e mallkuar, e poshtër, e rrezikshme dhe vrasëse, kërkon që për mbijetesën tonë dhe të mos na kapë, që të qëndrojmë brenda shtëpive tona për aq kohë sa mundemi dhe të largohemi vetëm kur nuk ka më mundësi. Vetëm në raste të nevojshme, ekstreme. Dhe që kur ta bëjmë, ne e bëjmë atë me të gjithë kujdesin e kërkuar për të garantuar sigurinë tonë, sipas udhëzimeve të Organeve Shëndetësore, të tilla si përdorimi i saktë i një maske, higjiena e duarve, larja e tyre para dhe pas ngrënies me sapun ose detergjent. Veprimi duhet të përfshijë gishtat, shuplakat dhe pjesën e pasme të duarve në kyçe. Bëni të njëjtën procedurë para dhe pas përdorimit të transportit publik dhe ashensorëve dhe kur kemi kontakt fizik me njerëz ose sende, jashtë shtëpive tona. Nëse nuk keni qasje në tualet, të kesh xhel alkooli gjithmonë e bën më të lehtë. Gjatë kollitjes dhe teshtitjes, përdorni indet për të parandaluar eliminimin e sekrecioneve në ajër. Gjithashtu, shmangni shtrëngimin e duarve dhe komplimentet në fytyrë. Shmangni prekjen e syve, hundës dhe gojës pa duart tuaja të pastra.
Unë e di që nuk është aspak e lehtë, veçanërisht për ata që, si unë, janë pjesë e të ashtuquajturve “Grupe Rreziku”, jetojnë në pension në shtëpi, duke përmbushur izolimin shoqëror, larg të njohurve, miqve dhe të afërmve. Gjithsesi, larg atyre me të cilët do të dëshironim të ishim së bashku. Gjëja më e mirë, pra, është që ta mbajmë veten aktiv, produktiv dhe të ruajmë shëndetin tonë fizik dhe mendor. Në mënyrë që të mos dëshpërohemi dhe / ose të çmendemi. Unë lexoj, shkruaj, shikoj TV, dëgjoj muzikë, hyj në rrjete sociale, telefonoj, siç duhet të bëjnë të gjithë. Por unë dua të bëj më shumë. Dhe unë përpiqem. Duke ju ofruar kompaninë time përmes faqeve të internetit dhe librave të mi, të disponueshëm në:

http://www.professorpoeta.com.br
http://www.contosdesacanagem.com.br
http://www.contoseroticosdequalidade.com.br

Librat TRAVESSIA, DELAS, DELES dhe OPERAÇÃO MUTUM, me versione në anglisht CROSSIN, NGA ATA, TYRE dhe OPERACIONI MUTUM, botuar dhe shpërndarë nga Amazon, janë të disponueshëm në versione e-libër dhe Hardcover, për blerje ose lexim falas përmes Kindle të pakufizuar në:
https://www.amazon.com.br/s?k=Jos%C3%A9+Araujo+de+Souza&i=stripbooks&__mk_pt_BR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&ref = nb_sb_noss

Unë e lë përqafimin tim vëllazëror dhe të dashur me secilin prej jush, duke ju kërkuar, shtrenjtë, të vazhdoni të jeni të kujdesshëm. Ajo kafshë shtëpiake VRAS!

José Araujo de Souza (Buté)

Deixe um comentário

Preencha os seus dados abaixo ou clique em um ícone para log in:

Logotipo do WordPress.com

Você está comentando utilizando sua conta WordPress.com. Sair /  Alterar )

Foto do Google

Você está comentando utilizando sua conta Google. Sair /  Alterar )

Imagem do Twitter

Você está comentando utilizando sua conta Twitter. Sair /  Alterar )

Foto do Facebook

Você está comentando utilizando sua conta Facebook. Sair /  Alterar )

Conectando a %s